Afgan istilası ve mülteci sorunu
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

Afgan istilası ve mülteci sorunu

13 Ağustos 2021 - 11:51

       Son zamanlarda Afganistan’daki iç çatışmaların artması ve Taliban’ın ülkenin birçok yerini ele geçirmesinden dolayı Afgan sığınmacıların Türkiye’ye akın akın giriş yaptığı görüntüler ülke gündemine oturdu. Bu durum birçok endişeye ve tatsız olaya sebebiyet verdi haliyle.
       Çanakkale'de birkaç gün önce Afganistan uyruklu bir kişinin bir eve girip hırsızlık yaparken yakalandığı ve apartman sakinleri tarafından polise teslim edildiğini öğrendik. Daha öncesinde de Kocaeli’de Afganistan uyruklu A.M, 17 yaşındaki A.A’yı takip edip ormanlık alana çekmiş ve cinsel istismarda bulunmaya çalışmıştı. Yine birkaç gün önce İstanbul Bağcılar’da da Afganistan uyruklu bir erkeğin 10 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğunu öğrendik. Ankara Altındağ’da ise 18 yaşındaki E.Y’nin Suriye uyruklu kişiler tarafından katledilmesini derin bir üzüntüyle izledik. Verdiğim bu birkaç örnek yalnızca son günlerde olmuş olanlar… Peki ya sonrasında bizleri neler bekliyor? Günler sonra hangi haberlere üzülerek, öfke duyarak şahit olacağız?
       Ülkemize akın akın giriş yapan Afgan mültecilerin cinsiyetlerinin çoğunlukla erkek olması da çok düşündürücü ve endişe verici. Bir mağduriyet söz konusu olduğunda yaşlılar, kadınlar, bilhassa çocuklar ön planda olmaz mı? Yalnızca ülkemize giriş yapmak yeterli olmayacaktır elbette ki. Beslenme ve barınma ihtiyaçlarını ülkemiz insanına zarar vererek karşılamaya çalışacakları aşikar. Hırsızlık, gasp ve cinayet olaylarında artış olacağını ön görmek zor değil. Zaten ülkemizdeki mülteci sorunu sırtımızda bir kambur iken, şimdi Afgan göçünün de meydana gelmesi bu kamburu büyütüp ağırlaştırıyor. İnsanımızın kendini en çok kendi öz topraklarında güvende hissetmeye ihtiyacı var. Refahımız ve güvenliğimiz için kalıcı çözümlerin en kısa zamanda üretilmesi temennisi ile…

Bu yazı 396 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum