Yalnızca bir saat erken uyanmak…
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Yalnızca bir saat erken uyanmak…

01 Haziran 2021 - 10:11

Covid-19 vakalarının görüldüğü ilk günden bu yana hayatımızda birçok değişiklik meydana geldi. Kimi zaman fiziksel, kimi zaman duygusal problemler yaşadık ve büyük ölçüde rutin hayatımızın bozulmasına şahit olduk.
Uzmanlara göre ise salgın sürecinde yaşadığımız bu problemler, en küçük olayları bile kafamızda daha da büyütüp depresyon gibi büyük psikolojik sorunların temelini atmamıza sebep oldu.
Bildiğiniz üzere hiç bitmeyecek gibi düşündüğümüz, düşündükçe de üzülüp kafamızda kötü senaryolar kurduğumuz pandemi döneminin artık sonuna yaklaşıyoruz. Aşı çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte, eski hayatımıza geri dönebilmek yeniden hepimize umut oluyor.Fakat salgın döneminde yaşadığımız bu depresif hali de üzerimizden nasıl atacağımızı bilmiyoruz.
“Her şey eskiye dönse bile ben eskiye dönebilecek miyim?” sorusu dönüp duruyor aklımızda.
Siz de böyle düşünenlerdenseniz eğer, kendinizi bu kötü psikolojinin içine daha fazla itmenize gerek yok. Yeni yapılan bir araştırmaya göre bu durumdan kurtulmak o kadar da zor değil. Her gün uyandığınız saatten yalnızca bir saat erken kalkmanız depresyon riskini %23 oranında azaltmaya yardımcı oluyor.
Bu araştırmayı ilk okuduğumda yalnızca bir saat erken uyanmanın, psikolojiye bu kadar etkili olabileceğine inanmamıştım. Fakat hem araştırmamı derinleştirdiğimde hem de uyguladığımda gördüm ki gerçekten de epey etkili oluyor.
Siz de pandemi döneminde ufak tefek de olsa psikolojik problemler yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu yöntemi deneyerek normal hayata dönme hızınıza ve adaptasyonunuza fayda sağlayabilirsiniz.
 
 

Bu yazı 298 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum