Olağanüstü kuraklık kapıda
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Olağanüstü kuraklık kapıda

29 Haziran 2021 - 14:00

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında yüksek sıcaklıklar vardı. Klimaların serinlemek için yeterli olmadığını söyleyenlerden sıcaktan bayılanlara kadar herkes yüksek sıcaklıktan şikayetçiydi. Bu durum ise akıllara tek bir soru getirdi “Sıcaklıklar daha ne kadar sürecek?”
Uzmanlara göre bundan sonra yaşayacağımız her yaz mevsimi, bir öncekinden daha sıcak olacak ve mevsim geçişleri keskinleşecek. Hatta bazı uzmanlara göre sıcaklıklar o kadar artacak ki Türkiye’nin büyük bir bölümü kuraklıkla mücadele etmek zorunda kalacak. Geçtiğimiz yıllara kıyasla yağışlarda görülen düşüş de kuraklığı tetikleyen unsurların başında gelecek.
Kuraklık beraberinde su sorununu, su sorunu da beraberinde çeşitli krizleri ve salgın hastalıkları getirecek.
Bilimsel makalelere ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yağış ve sıcaklık analizi raporlarına göre hava sıcaklığında düşüş beklemek, içinde bulunduğumuz küresel ısınma döneminde biraz saçma olur.
Felaket tellallığı yapmak istemem fakat gelecek nesiller; ekonomik kriz ve sağlık problemleri gibi sorunların yanında iklim değişikliği ve olağanüstü kuraklıkla da baş etmek zorunda kalacak gibi gözüküyor.
 

Bu yazı 248 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum