Çağımızın vebası koronavirüs değil
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Çağımızın vebası koronavirüs değil

02 Mart 2021 - 11:16

Şimdi gözlerinizi kapatın ve pandeminin başından beri yapmak isteyip de ertelediğiniz için yapamadığınız şeyleri hayal edin. Bu bir tamir, gezilip görülecek bir yer ya da ufacık bir çöp atma işi bile olabilir. Eğer gözünüzü kapattığınızda aklınıza küçük büyük birçok plan geliyorsa, siz de toplumun büyük bir kısmının sahip olduğu hastalığa sahip olabilirsiniz. Çağımızın vebası “procrastination” yani erteleme hastalığı.
Özellikle pandemi döneminde erteleme, toplumumuzda çoğu zaman tembellikle karıştırılıp bir hastalık olarak kabul edilmese de her yaş grubundan insanın yaşadığı bir sorun. Üstelik bilim insanlarına göre de artarak devam ediyor.
Bu hastalığa sahip olan insanlar genelde bugünün işini yarına bırakıyor, her planın önüne çeşitli bahaneler sıralıyor, “dur önce şunu yapayım” diyerek asıl yapmaları gereken işi son sıralara atıyorlar. Kendi kendilerine bahaneler ve kaçış yolları seçen erteleme hastaları, planlarını zamanında gerçekleştiremedikleri için de mutsuz oluyorlar.
Siz de yapacağınız işleri sık sık erteleyip bunu kronik bir hastalığa dönüştürdüyseniz eğer üzülmeyin. Bu hastalık koronavirüs gibi bulaşıcı ve somut bir şey değil.  Kaynağı tamamen sizin iradeniz ve beyniniz. Yani başa çıkmak için yapmanız gereken ön önemli şey kendinize inanarak planlara sadık kalmak.
İlk adımı işleri ertelemeye sebep olan televizyondan, telefondan ya da herhangi bir nesneden uzaklaşarak atabilirsiniz. Ardından yapacağınız iş için belli bir zaman aralığı seçerek sürenin dışına çıkmamaya özen gösterin. Gününüzü parçalara bölün ve yapacağınız işleri sıraya koyun. Bir işi yapmadan sıradaki diğer işe geçmeyin. Erteleme hastalığından gerçekten kurtulmak istiyorsanız da söylediklerimi sadece bir gün değil her gün uygulayın. İşe yaradığını göreceksiniz.
 
 

Bu yazı 412 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum