Arısız yaşam mümkün mü?
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

Arısız yaşam mümkün mü?

10 Ağustos 2021 - 10:22

28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve ardından Türkiye’nin farklı noktalarında devam eden orman yangınlarında birçok can ve mal kaybı meydana geldi. Ekosistemi büyük ölçüdeetkileyen yangınlarda zararı en çok, elbette yaşam alanı ormanlar olancanlılar aldı.
Kedi, köpek, koyun, tavuk gibi yerleşim yerlerine yakın alanlarda yaşayan canlıların tahliyesihızlı bir şekilde yapılırken; köy yerlerine uzak noktalara kurulan arı kovanlarına ulaşım pek mümkün olmadı.Bu sebeple kontrol altına alınamayan yangınlarne yazık ki arı kovanlarının büyük bir kısmını yok etti.
Dünya çam balı üretiminin %95’inin gerçekleştirildiği Türkiye’de yangınların ardından bu oran oldukça düştü. Üreticiler ise çam ağaçlarının yok olmasıyla birlikte arıcılığın ve çam balı üretiminin bittiğini dile getirdi.
Peki arısız bir hayat mümkün mü ve gelecek dönemde bizleri neler bekliyor?
Arısız bir hayat dünyanın sonu demek aslında. Çünkü yaşamamız için oksijene ihtiyacımız var, oksijeni de bizler için yalnızca bitkiler sağlayabilir. Arının bu döngüdeki rolü ise bitkiyi polenleyerekoluşumunu sağlamak. Yani arısız bitki, bitkisiz oksijen, oksijensiz de yaşam mümkün değil.
Gelecek dönemde bizleri nelerin beklediğini ise bilim kurgu filmlerinden az çok biliyoruz aslında. Kurak ve ıssız bir dünyada oksijen tüpüyle yaşam… Bunların yalnızca kötü bir film senaryosu olarak kalması, tüm ağaçlarımızın yeniden büyüyüp yeşermesi ümidiyle.
 

Bu yazı 125 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum