10 milyon kız çocuğu daha çocuk yaşta evlendirilecek
Azra Nur Vatansever

Azra Nur Vatansever

Azra’nın yorumu...

10 milyon kız çocuğu daha çocuk yaşta evlendirilecek

14 Eylül 2021 - 10:33

UNICEF’in geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlemesinde Kaydedilen İlerlemeye Bir Tehdit” analizi; Covid-19 salgınının kız çocukları için büyük bir tehdit oluşturduğunu ve gelecek dönemlerde 10 milyon kız çocuğunun evlendirilebileceğini söylüyor.  
Analizde; salgın nedeniyle okulda eğitim göremeyen, evde ise alt yapı yetersizliğinden dolayı derslere katılamayan kız çocuklarının evlendirilebileceğinin altı çiziliyor. Çeşitli toplum kuralları ve yaş sınırlamaları sebebiyle çalışıp ev ekonomisine destek olamayan çocuklar, ailelerinin yükünü azaltmak adına evliliği kabul etmek zorunda kalıyor. Yani pandemi döneminde yaşanan problemler, zaten kötü olan ekonomiyi daha da kötüleştirerek çocuk gelinlere zemin hazırlıyor.
En kötüsü de kız çocukları, hayatlarının tümünü etkileyecek bu karar karşısında söz hakkına sahip değil, yalnızca kabul etmek zorundalar. Kendi haklarından da haberdar olmadıkları için bu kaderi yaşamak bir tercih değil bir zorunluluk halini alıyor.
Oysa kız çocuklarımızın eğitimi her şeyden önce gelmeli ve desteklenmeli. Çünkü bedensel ve zihinsel gelişimini henüz tamamlamamış bir çocuğun evlendirilmesi; ondan sonra gelecek nesillerin de tehdit altında olması anlamına geliyor. 
Bizler, kendilerini savunamayacak yaşta olan çocukların sesi olmak zorundayız. Çocuk gelinleri aile içi bir mesele olarak görmek yerine toplumun koca bir sorunu olarak görüp, iyileştirmek ve ortadan kaldırmak için devlet destekli projeler ile elimizden geleni yapmalıyız.
Bu döngüye dur demediğimiz takdirde hakları hiçe sayılarak okutulmayan çocuk gelinler aramızdan yitip gidecek ve biz belki de geleceğin doktorlarını, avukatlarını, bakanlarını kaybetmiş olacağız.
 
 

Bu yazı 74 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum