'Devlet tiyatrosunun olduğu bir kent olmak ayrıcalık'


Edirne Valisi Ekrem Canalp kente geldiği ilk günlerde gerekli girişimlerde bulunarak Edirne Devlet Tiyatrosu müjdesini Mart ayındaki Dünya Tiyatrolar Günü’nde vermişti. Önceki akşam da Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’na kurulan Edirne Devlet Tiyatrosu’nda ilk oyun sahnelendi.  Hem de kapalı gişe oynadı. Edirne’nin kültür ve sanat hayatına büyük katkı sağlayacak olan devlet tiyatrosunun altında Vali Canalp’in imzası var. Tüm Edirneliler adına vali beye teşekkür dileklerimi iletiyorum. Yıllar sonra bile ismi ile anılacak olan bir hizmeti Edirne’mize kazandırdı.  Vali Canalp müjdeyi verdiği gün ‘Devlet tiyatrosunun olduğu bir kent olmak ayrıcalık. Bu ayrıcalık Edirne'ye ve Edirnelilere çok yakışacak’ demişti. Gerçekten de öyle oldu. Canalp, Edirne bir kültür kenti olduğunu ve kültür kenti olmanın gerekliliklerinden bir tanesi de devlet tiyatrosu olduğunu belirtmiş Devlet tiyatrosunun olduğu bir kent olmak ayrıcalık olduğunun altını çizmişti.
Devlet Tiyatrosu’nun ilk oyunun Dede Korkut oyununda salonun dolu olduğu söylendi. Eminim daha bir o kadar daha gelmek isteyen birçok kişi bilet bulamadığından oyunu takip edemedi. Ama olsun bundan sonra takip edecekler.  
Edirne Valisi Ekrem Canalp kente geldiğinden beri her konuya el atarak çözüm buldu. Kapıkule’deki Tır kuyruğundan, tüm köylerin sorunlarına kadar bir çok konuya açıklık getirdi, hizmet götürdü. Bu vesileyle Edirne’de görev yaptığı sürece her soruna çözüm olacak olan valimizin Edirne’de uzun yıllar görev yapması dileğiyle…