ÇİLEKEŞ TÜRK LİRASI


Türk lirası bu ay dolara karşı %11 değer kaybederek en kötü performans sergileyen gelişmekte olan ülke para birimi oldu.
        Türk lirası ne yazık ki uzun süredir sürekli değer kaybediyor ve bu kaybediş hala hızlı bir şekilde devam ediyor. Liramızın değer kaybetmesi doların değer kazanmasından kaynaklı değil, çünkü Türk lirası sadece dolara karşı değil diğer tüm para birimlerine karşı da değer kaybediyor. Uzmanlar, Türk lirasının 1 Kasım ile 18 Kasım arasındaki 18 günde dolara karşı yaşadığı %11,2 oranındaki değer kaybının %2,5’e kadar olan kısmının dış olaylardan kaynaklı olduğunu saptadı, fakat geriye kalan %9 oranındaki değer kaybının da iç nedenlerden kaynaklandığı görüşünde. Yaşadığımız sosyal, politik ve ekonomik risklere bakarsak zaten karşımıza Türk lirasının değer kaybını açıklayan genel tablo çıkmış oluyor. Yani yapılan yanlış ekonomik hamlelerin ekonominin daha da bozulmasına yol açtığı söylenebilir.
        Türk halkı bu durumdan haklı olarak çok muzdarip. Sürekli artan ve fahiş fiyatların kol gezdiği gıda, konut, taşıt, tekstil, teknoloji, ham madde gibi sektörler vatandaşların gereksinimlerini yeteri kadar karşılayamamasına yol açıyor. Alınan maaşlar sabit, fakat giderler sürekli katlanarak arttığı için vatandaş geçinmekte güçlük çekiyor. Para birimimiz sürekli değer kaybettiği için alınan maaşlar da her ay bir önceki aya göre erimiş oluyor. Ülkemizde yoksulluk sınırının altına düşen kişi sayısı da her geçen yıl artmış oluyor. İçinde bulunduğumuz bu durumda stressiz ve sakin bir yaşam sürmek pek mümkün olmuyor. Dolayısıyla yaşanan ekonomik stres insanların ruh sağlığını da fazlasıyla olumsuz etkiliyor.
Güncel durum:
1 Euro = 12,66 Türk lirası
1 Dolar = 11,12 Türk lirası