POLİS HAFTASI


     Türk Polis Teşkilatı, kuruluşunun 176.yılını karşılıyor bu yıl. Artan nüfus ve sürekli gelişen teknoloji ile birlikte suç sayılan eylemler gün geçtikçe çoğalmakta ve toplumsal sorunlar çeşitlenerek karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunlara ek olarak ülkemizin yıllar yılı uğraştığı terör sorunu ve kamu güvenliğimizin tehdidi de sürekli baş göstermektedir. Tüm bu tehditlere karşı en önemli güvencemiz kuşkusuz Türk polisidir.
     Polislik gerek fiziksel gerek psikolojik bakımdan icra edilmesi en zor mesleklerin başında gelir. Görev yelpazeleri oldukça geniştir. Soğukta, sıcakta, sınırda, dağda, çatışmada, trafikte, bilgisayar başında, karada, denizde, her türlü şartta olağanüstü bir gayretle görev yaparlar. Terör operasyonlarında askerimizle beraber en ön safta tüm gayretleriyle mücadele ederler. Ülkenin asayiş ve emniyetini sağlamak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmazlar. Vatandaşlara ihtiyaç anında en büyük destek ve yardımı büyük bir özveriyle sağlarlar. Bizlerin her türlü mağduriyetini önlemek ve gidermek için sürekli çaba sarf ederler. Saat mefhumları yoktur. Gece, gündüz fark etmeksizin günün her vakti daima yoğun bir tempoda çalışırlar. Bayramları yoktur. Polis çocukları bayramlarını babaları/anneleri olmadan kutlarlar. Özel günleri yoktur. Polis aileleri yeni yıla babasız/annesiz girer. Tatil kavramıyla da araları limonidir. Ülkenin güncel durumuna göre polisin hakkı olan yıllık izinleri her an kapanabilir, tatil yarıda kalabilir veya başlamadan bitebilir. Çünkü hep çalışır polis. Hep yoğun bir mücadelenin içindedir. Dolayısıyla buruktur polis çocukları her özel günü babasız/annesiz yaşamaktan. Gün, gece kötü ile mücadele etmekten dilinde takat, ruhunda güç kalmamış babalarının/annelerinin gözlerinde görür o yorgunluğu ve paylaşmak için uygun zamanı bekler daima. Bunu en iyi polis çocukları bilir.
     Polislerimiz canları pahasına vatanı ve milleti koruma vazifesini bir değer bilmiş, bu uğurda büyük emekler verirken canlarını her zaman hiçe saymışlardır. Bu bağlamda, başta Türkiye Cumhuriyeti’ne 33 yıl şerefle hizmet etmiş olan babam Başpolis Şahin Gündüz olmak üzere tüm emniyet mensuplarının Polis haftasını kutlar; görevi başında bizlerin huzur ve güvenliğini tesis etmek için canlarını feda eden Ali Gaffar Okkan, Fethi Sekin ve daha nice emniyet şehitlerimizin ruhlarının şad olmasını dilerim. Kahraman polis teşkilatımız ilelebet var olsun!