Alışılmışın dışında bir haftayı bitirdik


Edirne haftayı, alışılmışın dışında cinayet ve protestolarla bitirdi. Geçtiğimiz hafta sonu bir inşaat işçisi arkadaşı tarafından öldürüldüğü tespit edildi. Öte yandan kentte farklı gruplar İstanbul sözleşmesinin hükümet tarafından kaldırması kararına tepki ve protestoları hafta boyunca sürdü. Saraçlar caddesi postane önünde farklı grupların protestoları yaptıkları basın açıklamalarıyla devam ederken, Cuma günü de bir erkek şahıs ta protestoculara tepki gösterdi. Cumartesi günü ise başka bir grup PTT önüne slogan atarak gitmeye çalışırken, yürüyüş yapamayacakları polis tarafından söylenerek engellendi. Grupta bulunan kadınlar, slogan tarak gitmek istemeleri üzerine grup, polis tarafından ablukaya alındı. Kadınlar polis ablukasında basın açıklamasını yaparak, Saraçlar caddesi boyunca slogan atarak dağıldı. Edirnelilerin uzun yıllardan beri görmeye alışık olmayan sahneler Saraçlar caddesinde geçtiğimiz hafta sonu yaşandı. Umarız huzurlu olan kentimizde daha vahim olaylar yaşanmadan bu günleri atlatırız.
Öte yandan 18 Mart ve 26 Mart anma törenleri şehitliklerde yapıldı. Daha önce Mustafa Kemal Atatürk’ü yapılan duada ismini zikretmeyen müftüye tepkiler yükselirken, bir sonraki anma töreni olan 26 Mart töreninde Atatürk unutulmayarak duada ismi okundu. Edirne ve Trakya halkının Atatürk hassasiyeti yaşanan bu tatsız olayla bir kez daha gözler önüne serildi.
Yine vaka sayılarında artış yaşanmaya devam ediyor.  Bu açıdan baktığımızda halk arasında tam kapanma söylentileri yükselirken, esnaf ise ülke genelinde vaka haritasında çifte standart uygulamasına karşı olduğunu yinelemeye devam ediyor.  Umarız ki sayılar bir an önce düşer ve hayat normale döner diyoruz. Herkesin mutlu olacağı günlere diyelim. Kalın sağlıcakla…