Bu hafta basın açıklamalarıyla geçti


Edirne’de Cumartesi günü kadınlar, İstanbul sözleşmesinin tek taraflı olarak fes edilmesine tepki gösterdi. Ondan önceki gün de yani Cuma günü esnaflar dayanacak güçlerinin kalmadığını ve kafe ve restoranların artık açılması gerektiği için açıklama yaptı.
Saraçlar caddesi PTT önünde Cumartesi günü bir araya gelen kadın grupları ellerinde çeşitli mesajlar içeren dövizlerle basın açıklaması yaptı. Bu gayet normal bir durumdu, fakat caddede normal olmayan bir şey vardı; o da Jandarmanın Saraçlar caddesinde köşe başlarında ellerinde silahlarla görev yapması herkesi şaşırttı. Edirne gibi modern bir kentte her ne olursa olsun, ellerinde silahlı askerlerin halkın içinde gezerek görev yapmaları kapalı sokaklarda beklemeleri aşılmışın dışında bir görüntü olarak karşımıza çıktı. Güvenlik güçlerinin her zaman yanında olan bir halk olarak vatandaşların şaşkınlığı yüzlerinden okunuyordu. Öte yandan kolluk kuvvetlerinin de bir bildiği olduğunu düşünüyorum.
Eylem için Saraçlar caddesine gelen kadınlar hepsi farklı gruplar olarak 3 ayrı açıklamalar yaptı. Demokratik olarak tepkilerini gösterdi ve ardından dağıldılar. Demokrasilerde olması gerektiği gibi bir durum yaşandı. Edirne’yi belki de diğer illerden ayıran güzel bir özellik. Cuma günü de esnaflar aynı şekilde toplanarak, kafe ve restoranların açılması için yine aynı yerde demokratik olarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Esnafların kırmızı olarak kapalı olacaksa sonradan vaka sayılarına göre kırmızı olması gereken illerde kapanması gerekir. Edirne’nin ya da ilk açıklandığında kırmızı olan illerin suçu ne? O zaman vaka sayısı yüksek olan kırmızı olan bütün iller kapansın. Burada bir boşluk olduğunu düşünüyorum. Umarız bu durum en kısa sürede normale döner. Kalın sağlıcakla…