Edirne yükselen bir değer ve önü açık


Edirne’ye gelen Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, küçük bir yolun açılışı için bulunsa da gelecek vaadeden hızlı tren projeinin yapımına devam edildiğini ve sadece Edirne değil tüm Türkiye için katma değer katacağını söyledi.
Bakan Karaismailoğlu Edirne’dek temaslarında hızlı tren projesinin sadece Edirne’ye değil, bölgeye ve Türkiye’ye katma değer sağlayacak, ekonomik, sosyal, kültürel gelişmeyi de tetikleyeceğini belirtti. Toplam uzunluğu 229 kilometre olacak demiryolu hattında saatte 200 kilometre hızla ulaşım sağlanabileceğini anlattı.
Projenin tamamlanmasıyla, Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası yolcu seyahat süresi 4 saatten, 1 saat 20 dakikaya, yük taşıma süresi ise 6 saat 30 dakikadan, 2 saat 20 dakikaya inecektir. Mevcut hat kapasitesi 4 kat daha artırılacak. Gerçekten bakanın dediği gibi bölgenin kalkınması ve önem kazanması için çok önemli bir projedir. Her ne kadar daha önce yapılması planlanan ve yatırım planında olan hızlı tren 2023 hedefi kapsamında tyer alan önemli projelerindinden olduğunu hekrkes biliyordu.
Bundan sonraki en önemli yatırım da havaalanı projesi olduğunu düşünüyourm. Kim ne derse desin balkanların merkezi olduğunu iddia edilen bir şehirde havaalnı olmalı ve sadece Türkiye’den değil yurtdışından da balkanlardan da uçaklar buraya inmelidir. Edirne üniversitesiyle hem eğitim, kültür hem de turizm şehri olarak her geçen gün yıldızı parlıyor ve parlamaya devamedecek.  O yüzden ulaşımında her yönden önünün açık lması gerekir. Tek enegelimizin pandemiyi atlatmak olduğunu düşünütyorum allahın izniyle bu pandemiye de atalatarak kent turizminin önü açılır. Kalın sağlıcakla…