Tedbiri elden bırakmayalım


Normalleşme sürecinde restoran ve kafeler açıldı. Havalar da güzel olunca evde sıkılanlar kendilerini dışarılara attı.  Tabi bu durumda maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması şart. Aksi takdirde büyük sıkıntılar yaşarız. Dün bende bazı işlerimi halletmek için dışarıya çıktım. Saraçlar ve Çilingirler caddesi yoğun kalabalık akıyor. Bazılarının rahatlığı ise herkesi tedirgin ediyor. Sosyal mesafe kurallarına hiçe sayanlar olası tehlikeye davetiye çıkarıyor. Allah bu ülkeyi ikinci dalgadan korusun. Herkes evlerinde dişini sıkarak sıkılsa da çok mücadele verdi dışarı çıkmadı. Ama şimdi bu kural tanımaz hareketler virüsün bulaşma riskine davetiye çıkarıyor. Bu süreçte tedbirli hareket etmeliyiz. Çünkü normalleşme sürecine girsek te her gün bin kişiye yakın kişiye korona teşhisi konuyor. Test sonucuna göre bulaşanlarda düşme olsa da uzun süreden beri her gün ortalama bin kişinin pozitif olarak test sonucu tabelaya yansıyor. Her gün yayımlanan günlük tabelada ki sevincimiz hayatını kaybedenlerin sayısının düşmesi en son 22 kişi olarak yansıdı. Ama pozitif vakaların yerinde sayması tehlikenin her zaman yanı başımızda olduğunu bizlere gösteriyor.  O yüzden herkes kendinin koronalı gibi görmeli ve ona göre hareket etmeli ki hem kendini hem de çevresindekileri korumalıdır. Yoksa ülkenin korktuğu başına gelir ve ikinci dalga hepimiz vurur. Halkın ekonomisi zaten zor durumda bu durumu kesinlikle kaldıramayız.
Geçen hafta Cuma namazını kıldık. Gerçekten cemaati gözlemledim insanlar koştura koştura camilere giderek sosyal mesafe kuralları çerçevesinde namazını icra etti. Bu görüntü beni sevindirdi ki cemaatin kurallara uyması ve dikkat etmesi görülmeye değer bir görüntü ortaya çıkardı. Umarım tüm hal ve hareketlerimiz Cuma namazında ki gibi olur sosyal mesafeye dikkat eder ve güzel günlere kavuşuruz. 
Bundan sonraki süreci hep birlikte takip edeceğiz. Normalleşme süreci devam edecek ama biz normalleşmeyelim. Demek istediğim hal ve hareketlerimiz virüs yokmuş gibi olmamalı. Dikkat etmeliyiz, kendimizi korursak herkesi korumuş oluruz. Kalın sağlıcakla…